Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vložky - poradna

10. 11. 2007

Pro dívky:

Už se ti někdy stalo, že jsi náhle cítila, že máš trochu vlhké spodní prádlo? Myslela sis, že se přihlásila menstruace a přitom to byla jen bílá nebo nažloutlá skvrnka čehosi? To je vaginální výtok a není na něm vůbec nic nenormálního.

Výtok se tvoří uvnitř tvého těla, které tímto způsobem čistí a zvlhčuje pochvu. A to je velmi dobře. Jinak by totiž sliznice uvnitř pochvy vyschla a stala by se vstupní branou nejrůznějších infekcí!

Normální výtok

Normální výtok je průzračný, bílý nebo nažloutlý, má vláčnou nebo krémovitou konzistenci a jemně nakyslý zápach. Na spodním prádle, kde se výtok dostane do kontaktu se vzduchem, se může konzistence změnit a výtok na povrchu ztuhne. I to je zcela v pořádku. Ty by sis měla všímat, jestli tě výtok nesvědí, nedráždí a nemá neobvyklou barvu nebo zápach. To by mohlo svědčit o probíhající infekci a ty bys v tom případě měla vyhledat co nejdříve lékaře."

Kdy se výtok objevuje

Silnější výtok můžeš mít asi uprostřed menstruačního cyklu asi 14 dní před menstruací. V té době probíhá ovulace (z vaječníku se uvolňuje vajíčko).

Pokud žiješ sexuálním životem, pak sis patrně všimla, že při pohlavním vzrušení výtok sílí. Tělo tak pochvu zvlhčuje a připravuje na pohlavní styk. Silnější výtok můžeš mít také po pohlavním styku.

Menstruační cyklus

Jak dlouhý bývá menstruační cyklus?

Normální menstruační cyklus obvykle trvá od 21do 35 dnů. Průměrná délka se pohybuje kolem 28 dnů.

Jak mohu podle kalendáře určit začátek dalších měsíčků?

Veď si o svých cyklech záznamy. Úplně postačí, když si příslušné dny pokaždé zaškrtneš v kalendáři. Po nějaké době si všimneš určité pravidelnosti a srovnáním jednotlivých menstruací zjistíš, jak dlouhý máš cyklus, kolik dní opravdu krvácíš a můžeš odhadnout kdy to přijde příště.

Proč některé dívky menstruují nepravidelně?

Nejprve si musíme vysvětlit, co se v souvislosti s měsíčky považuje za pravidelnost. Ženy mohou menstruovat každých 21-35 dnů. Průměrná délka cyklu je 28 dnů. Po první menstruaci můžeš mít nějakou dobu nepravidelný cyklus - jednou měsíčky dostaneš a pak třeba dlouho ne. Na další měsíčky můžeš čekat třeba i 6 měsíců! Na tom není nic neobvyklého. Než se tvé tělo nové situaci přizpůsobí, dají se termíny příští menstruace jen těžko odhadnout. Časem by se však situace měla sama upravit. Pokud se tak nestane, zajdi si k lékaři.
I pravidelnou menstruaci ovlivňují hormonální změny, a nejen ony. Menstruace reaguje i na stres, citové vypětí, náhlou změnu životního stylu a dokonce i na některé léky."

Má antikoncepce vliv na míru krvácení?

Množství krve se s používáním antikoncepčních pilulek obvykle mění. Většina žen zjistí, že krvácí spíše méně, než naopak.

Může hubnutí ovlivnit menstruační cyklus?

Je to možné. Některé ženy mohou dosvědčit, že ztráta na váze jejich menstruační cyklus opravdu pozměnila a v některých případech úplně zastavila.

Je pravda, že menstruaci ovlivňuje stres?

Ano, je. Tvá menstruace může reagovat na tvé citové rozpoložení nebo změny každodenního rytmu. Takovou změnou je třeba výlet nebo příprava na písemku. Máš-li trvale nepravidelný cyklus (a přitom menstruuješ již déle než rok), měla bys navštívit lékaře.

Ovlivňuje skladba jídelníčku menstruaci?

Výživa je nezbytnou podmínkou růstu a dobrého zdravotního stavu. Čím vyváženější a zdravější jídelníček si stanovíš, tím lépe se budeš cítit. Před očekávaným začátkem menstruace by ses měla vyhnout kofeinu, soli, perlivým nápojům a dietní sodě. Některým ženám tyto druhy potravin jen zhoršují premenstruační příznaky.

Kdy už TO dostanu?

Menstruace se dostaví během puberty. Průměrný věk, kdy dívka dostane první menstruaci se pohybuje mezi 12 a 13 lety, ale za normální se považuje rozmezí od 9 do 15 let. Neexistuje žádný "správný" čas. Menstruace se objeví, až na to tvé tělo bude připraveno. Pokud ještě v 16 letech nemenstruuješ, měla bys navštívit lékaře - nejlépe dětského gynekologa a poradit se s ním.

Těhotenství a menstruace

Může dívka otěhotnět ještě před první menstruací?

Ano, i to se může stát. K početí je třeba, aby u ženy proběhla ovulace a následné oplodnění vajíčka. K ovulaci může dojít ještě před prvním menstruačním krvácením. To znamená, že, dojde-li přibližně v té době k nechráněnému pohlavnímu styku, může být vajíčko oplodněno.

Může dívka otěhotnět během menstruace?

Je to možné, ale nepravděpodobné. Máš-li nepravidelné měsíčky, nebo je tvůj cyklus kratší než 28 dní, pak se může ovulace a početí krýt s termínem menstruace.

Za jak dlouho po ukončení těhotenství se objeví menstruace?

Žena, která nekojí, začne menstruovat obvykle za 4-6 měsíců po porodu. Ženy, které kojí, začínají menstruovat poté, co přestanou své děťátko výhradně kojit.

Může se i během těhotenství dostavit menstruace?

Je to možné, ale stává se to velice zřídka. Jakékoliv krvácení během těhotenství by žena měla hlásit svému lékaři.

Syndrom toxického šoku - TSS

Co je to TSS?

Syndrom toxického šoku (TSS) je vzácné, ale vážné onemocnění, které lékařská věda může diagnostikovat a léčit. Přes svou vzácnost bys o něm měla mít dostatek informací. Pokud bys totiž získala podezření, že se tě toxický šok týká, budeš alespoň vědět, jak postupovat.

Panuje obecný názor, že TSS způsobuje toxin, jež vylučuje bakterie Staphylococcus Aureus. Stafylokoky přežívají na pokožce a sliznici nosu, v podpaždí, tříslech nebo pochvě. Stejně jako jiné bakterie, člověk může i se stafylokoky ""žít"" bez jakékoliv újmy na zdraví. Většina lidí má proti TSS vlastní obranné mechanismy, ale někteří jedinci se proti nim bránit nemohou. V malém procentu případů mohou tyto bakterie vyvolat TSS. Neléčený TSS se může rozvinout ve vážné onemocnění končící i smrtí pacienta.

Syndromem toxického šoku mohou onemocnět muži, ženy i děti. TSS není nakažlivý - to znamená, že jej nemůžeš dostat od nikoho jiného. Některé případy TSS vyvolaly infekce po kousnutí hmyzem, spáleniny nebo chirurgický zásah. Asi polovina zdokumentovaných případů v USA souvisí s používáním menstruačních tampónů.

Nebezpečí rozvinutí TSS během menstruace můžeš snížit. Jen je třeba používat tampóny s vhodnou absorbcí a alespoň jedenkrát během 24 hodin je střídat s vložkami.

Je důležité tampón měnit každých 4-8 hodin. Tampón si nikdy nenechávej déle než 8 hodin v těle a nezapomeň vyndat i ten poslední, který si bereš na konci menstruace.

Následující řádky ti pomohou vybrat tampón, který je pro tebe nejvhodnější. Nejdříve ti však poskytneme více informací o TSS.

Příznaky TSS

Některé příznaky TSS se podobají chřipce, ale mohou se rychle zhoršit. Patří mezi ně:

zvyšování tělesné teploty (38.8 stupňů Celsia nebo vyšší)
zvracení
průjem
vyrážka podobná spáleninám od slunce
bolesti svalů
závratě
mdloby nebo pocit na omdlení, když vstaneš

Člověk, jenž prodělal TSS, jej může dostat i opakovaně. Pokud toto onemocnění prodělala žena, měla by se o zamýšleném používání tampónů poradit s lékařem.

Co máš dělat, máš-li podezření na TSS

Pokud používáš tampón a máš výše popsané příznaky (nemusí se vyskytnout všechny), okamžitě tampón vyjmi a spoj se s lékařem. Léčba musí začít ihned. Lékaři řekni o tampónech a svém podezření. Ukáže-li se, že TSS nemáš, buď jen ráda. Zvýšená opatrnost je v tomto případě opravdu na místě, protože toto onemocnění vyžaduje okamžitou léčbu.

Jak se TSS vyvarovat 

Zvol si správnou absorpci tampónu

Je důležité používat nejslabší možný tampón. Síla krvácení se během menstruace každý den mění a proto budeš asi potřebovat různé velikosti tampónu. Záleží na konkrétní situaci.

Správnou velikost a absorpci určíš následujícím způsobem

Po čtyřech hodinách tampón vyjmi. Pokud je úplně nasáklý menstruační krví, budeš potřebovat silnější ochranu. Jsou-li bílé části stále patrné, měla bys zvolit tampón s nižší absorpcí.
Pokud v noci spíš méně než 8 hodin a používáš tampóny, zvol si nejnižší možnou absorpci. Těsně před spaním si vezmi nový tampón a vyjmi jej bezprostředně po probuzení.
Pokud v noci spíš více než 8 hodin, tampóny nepoužívej. Před spaním si raději vezmi vložku. Nikdy bys neměla mít tampón zavedený déle než 8 hodin.

Jestli se chceš nebezpečí TSS v souvislosti s tampóny zcela vyhnout, používej pouze vložky